CC - Coupe de France - Nommay - U23 Men #2: Ranking - News - DirectVelo

CC – Coupe de France – Nommay – U23 Men #2: Ranking – News – DirectVelo

The cyclocross season with CANYON

Photo credit Clémence Ondet – DirectVelo

Photo credit Clémence Ondet – DirectVelo

By
Nicholas Gachet


the

Rémi Lelandais (Cross Team Legendre) won this Sunday in Nommay (Doubs) the second round of the men’s U23 French Cup in cyclocross. He was ahead of Lukas Vanderlinden (Pauwels Sauzen-Bingoal) and Timothé Gabriel (Team CX TPM).

Classification :
1. LELANDAIS Rémi CROSS TEAM LEGENDRE in 50’03”
2. VANDERLINDEN Lukas PAUWELS SAUZEN-BINGOAL in 18”
3. GABRIEL Timothé TEAM CX TPM in 27”
4. JOT Hugo ARDENNES CROSS TEAM GECIBAT in 41”
5. ARTICREATIONS OF THE GÜEVEL DE VERRIER TEAM Tristan in 50 ”
6. AUFFRET Ronan US METRO TRANSPORTS in 54”
7. DE MOYER Kenay CROSS TEAM LEGENDRE in 58”
8. DEBORD Romain CROSS TEAM LEGENDRE at 01’06”
9. GROSLAMBERT Martin VELO CLUB ORNANS at 01’15”
10. JOT Matéo ARDENNES CROSS TEAM GECIBAT at 01’33”
11. CASTILLA Noé CROSS TEAM LEGENDRE at 01’42”
12. THOMAS Theo SEBMOTOBIKES CX TEAM at 01’43”
13. TRAN VAN Antoine ALBI VELO SPORT LEROY MERLIN TEAM CROSS at 02’06”
14. ANSARD Jason GUIDON CHALETTOIS at 02’07”
15. LEMARDELE Maxence VC SAINT LO PONT HEBERT at 02’16”
16. ANANIE Ugo ARQUES CX TEAM HAUTS DE FRANCE at 02’17”
17. BETON Damien PÉLUSSIN CYCLING UNION at 02’34”
18. GONTHIER Mathieu UC MONTMEYRAN VALENCIA at 02’38”
19. BASSIGNANA Fabio BELTRAMI TSA TRECOLLI at 02’40”
20. BEDINI Athys VELO CLUB ORNANS at 02’46”
21. AGOSTINACCHIO Filippo SELLE ITALY GUERCIOTTI ELITE at 02’54”
22. LAVIGNAC Matthieu ALBI VELO SPORT LEROY MERLIN TEAM CROSS at 03’00”
23. CLEF Antoine VC STE CROIX EN PLAINE at 03’06”
24. BOURG Quentin SCOLYMPIC OF DIJON at 03’10”
25. VERSCHUREN Killian VC PAYS DE LOUDEAC at 03’15”
26. LOCONSOLO Ettore TEAM SELLE ITALIA GUERCIOTTI at 03’19”
27. FERNANDES Jules US METRO TRANSPORTS at 03’22”
28. LEQUET Corentin AS RACING BIKES at 03’25”
29. LEPOITTEVIN DUBOST Joris VC ROUEN 76 at 03’34”
30. MULON Hugo CA EVRON at 03’38”
31. CONOR Paul A.PO.GE CYCLIST-TEAM U CUBE 17 at 03’43”
32. LESUEUR Louka PODIOCOM CX at 03’48”
33. ORRIERE Martín PODIOCOM CX at 04’23”
34. OPPIZZI Matteo SCHMOLKE in 04’29”
35. ROUXEL Gauthier CROSS TEAM at 04’38”
36. TANGUY Maxan DINAN SPORTS CYCLING at 04’41”
37. SIVIGNON Erwan T. OXYGENE PLOUDAL PORTSALL at 04’49”
38. SIMONIN Antoine VEIL CLUB DOLOIS”
39. MARTINEAU Nolan VC CHALLANDAIS at 04’55”
40. PEUGET Clément CHARVIEU CHAVAGNEUX IC at 05’01”
41. FAISSOLE DURAND Lucas LA MOTTE SERVOLEX CYCLING at 05’05”
42. GOUESSANT Gabriel TEAM VCP LOUDEAC CX at 05’08”
43. BOOM Ronan UC NANTES ATLANTIC ”
44. GUILLET Enzo AC CHAMPAGNOLAISE at 05’14”
45. VIVOT Alexis VC VALDAHON VAL DE VENNES at 05’21”
46. ​​​​BAGOU Guillaume TEAM MOTRIO SAFIR GANOVA at 05’26”
47. BREGIERE Anthony CYCLING CONTRACT 3 M at 05’28”
48. HUBY Thomas CD CÔTES-D’ARMOR at 05’33”
49. LEVEL Kyllian EC QUEVILLY in 05’42”
50. BEDINI Albin MARTIGUES SPORTS CYCLING at 05’43”
51. GUEZINGAR Alan VS QUIMPEROIS at 05’45”
52. LAURENT Laurys CANNER 3 FRONTIERES VTT at 05’47”
53. SPARFEL Louis SORIUS at 05’51”
54. CLER Gabin JURA CYCLISME PAYS DU REVERMONT at 05’58”
55. UZON Aurélien ASCO MTB at 06’11”
56. MORGANTI Louca VCDE MONTBELIARD at 06’21”
57. BADORC Hugo ALBI VELO SPORT at 06’33”
58. CURIEN Quentin GOLBEEN CYCLE at 06’46”
59. JELSPERGER Mathieu UC HAGUENAU at 07’34”
60. CADAT Yolan GMC 38 (EYBENS TRAINING) at 07’43”
61. ENTRY Paul JURA CYCLING PAYS DU REVERMONT at 07’44”
62. Miles GEVAERT TOMABEL INFOFEC CYCLINGTEAM at 08’00”
63. BRIDRON Thibaud GUIDON CHALETTOIS at 08’05”
64. PARROT Clément VELO CLUB MENDE LOZERE at 08’16”
65. LOUISON Adrien CC ETUPES THE COUNTRY OF DOUBS DE MONTBELIARD in 1 Tr
66. DOS REIS GRACA Nathan VC VILLEFRANCHE BEAUJOLAIS at 1 Tr
67. BARBOT Seraphin SCO CYCLISME ANGERS in 2 Tr
68. BARBEREAU Loïc CHARVIEU CHAVAGNEUX IC in 2 Tr
69. DEMANDE Paul VELOCE CLUB SPINALIEN a 2 Tr
70. LOISEAU Paul CD MAYENNE in 2 Tr
71. START Hugo US ST PIERRE DES CORPS at 2 Tr
72. OURLIAC Tino TEAM FIMA-RDV BIKESHOP ALIAN in 2 Tr
73. GUILBERT Clément MOYON PERCY VELO CLUB in 2 Tr
74. ROAD Gautier VC CORBAS at 2Tr
75. WORK BY MOLTRECHT Nicolas ORLEANS LOIRET CYCLING in 2 Tr
76. FERNANDES Baptiste CHOLET CYCLING UNION 49 to 2 Tr
77. REYNAUD Jérémy VC RAMBERTOIS in 2 Tr
78. SOULARD Dorian POLE SAUMUROIS CYCLING at 2 Tr
79. SAVONET Martin FRIENDLY BISONTINE CYCLIST in 2 Tr
80. LEOPOLD Jérémy AC ERSTEIN in 2 Tr
81. DORCKEL Estéban VC HETTANGE GRANDE in 2 Tr
82. MEYER Arthur GMC 38 (EYBENS TRAINING) in 2 Tr
83. TEXIER Luka ANGERS METROPOLE CYCLISME 49 a 3 Tr
84. POLETTO Antoine GUIDON CHALETTOIS in 3 Tr
85. PANES Xavier TEAM FIMA-RDV BIKESHOP ALIAN in 3 Tr
86. TARBOURIECH Mathis CC ETUPES THE COUNTRY OF DOUBS DE MONTBELIARD in 3 Tr
87. GIURIATO Enzo REMIREMONT 3 Tr Mountain Bike
88. STIRMANN Léo VC STE CROIX EN PLAINE a 3 Tr
89. SCHNEIDER Enzo AS LA STEIGEOISE in 3 Tr
90. WUERTZ Mathis UVAUBE at 3Tr
91. JAMOT Aurélien UC CHATEAUROUX in 3 Tr
92. ROBERT Alexis VC RAMBERTOIS in 3 Tr
93. CHAMBREY Alan ROUE D’OR NOIDANS in 3 Tr
94. VENDENLI Lucas LA MOTTE SERVOLEX CICLISMO in 3 Tr
95. JAMOT Pierrick UC CHATEAUROUX in 3 Tr
96. REGOST Thibaut O HESDIN MARCONNE in 3 Tr
97. MOISAN Killian USA VERN CYCLING in 4 Tr
98. HUCTEAU Victor PAU BIKE 64 a 4 Tr
99. JEBANE Enzo CHOLET CYCLING UNION 49 to 4 Tr
100. RAYER Séraphin GMC 38 (EYBENS TRAINING) at 4 TR
101. PICHON Lucas USM SARAN CYCLING in 4 Tr
102. HEURARD Andréa GMC 38 (EYBENS TRAINING) in 4 Tr
103. BERNARDIN Gauthier BIKE CLUB AMBERIEU in 4 Tr
104. BODROGI Valentin JURA CYCLING PAYS DU REVERMONT a 4 Tr
105. CHEVIGNON Jules GMC 38 (EYBENS TRAINING) in 4 Tr
106. BAZIN Nicolas COLMAR CYCLIST AGREEMENT in 5 Tr

Quit:
MILLAT Adrien VC CORBAS
CORDELIER Matthieu SOJASUN ESPERANZA ACNC
PATRIGEON Noam USM SARAN CYCLING

Thanks to Frederic Lafargue – www.stsport.fr

More information

Portrait of Rémi LELANDAIS


#Coupe #France #Nommay #U23 #Men #Ranking #News #DirectVelo

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *